Taşınmak İstiyorum

Taşınmak istiyorum diyorsanız ama taşınma süreci size korkulu bir rüya gibi geliyorsa yazımızda anlatacağımız püf noktalar size bu konuda yardımcı olacaktır. Taşınma süreci hem çok yorucu hem de stresli bir zaman dilimini kapsar. Bu zamanları daha eğlenceli bir hale ve daha stressiz bir hale getirmek istiyorsanız ilk olarak taşınmadan 1 hafta öncesinde kolileme işlemine başlamalısınız. Tabii kolileme işlemine de rastgele başlanmamalıdır. Hangi eşyaları önce paketlemeniz gerektiğine dair bir plan yapmalısınız. Yaptığınız bu plan sayesinde ev taşıma veya ofis taşıma işleriniz oldukça kolaylaşacaktır. Ev taşıma planının genel hatları eşyaların öncelik sırası, kolilerin nerede biriktirileceği ve paketleme işlemine hangi odadan başlayacağınız şeklindedir.

Taşınma Planı Nasıl Oluşturulur?

Evinizi taşırken öncelikle bir taşınma planı oluşturmalısınız. Bu planı oluşturmak için ilk yapmanız gereken en az kullandığınız bir odayı belirleyin. Ardından buraya değerli olan eşyalarınızı, kırılacak olan eşyalarınızı buraya getirin. Bu oda içerisinde bu eşyaları kolileyip biriktirebilirsiniz. Seçtiğiniz eşyaların ev içerisinde en az kullanılan eşyalar olması gerekir. Yoksa her lazım olduğunda koliyi açacağınız için oda hep dağınık görünür ve kırılacak eşyalarınızın da kırılma ihtimalini bu şekilde arttırırsınız. O yüzden koliye koyacağınız eşyaların size lazım olmaması gerekir. Taşınma planı oluştururken mutfak eşyalarınızı ve giysilerinizi en sona bırakmayı unutmayın. Fakat kıyafetleri mevsime göre ayırıp kolileyebilirsiniz. Eğer yaz mevsiminde taşınıyorsanız kışlıklarınızı ayırıp kolileyip bu odaya koyabilirsiniz.

Eşyaların Paketlenme Sırası Nasıldır?

Taşınma planındaki en önemli etken paketleme sırasıdır. Paketlemeye ilk olarak değerli eşyalardan ve değerli evraklardan başlayın. Çünkü taşınırken ev dağılacağı için evraklarınız bu kargaşa içinde kaybolabilir. Bunu engellemek için ilk olarak evraklarınızı ortadan kaldırın. Onun ardından kırılacak eşya kategorisine giren biblo, yemek takımları, gümüşlük takımlarını tek tek gazete kağıdıyla veya havluyla satıp kolileyin. Bu kolilerin kapaklarını da kapattıktan sonra herhangi birinin açmaması için ve eşyaların kırılmaması için kolilerin üzerine dikkat çekici etiketler ve dikkat çeken bir renk ve büyük yazı ile kırılacak eşya uyarısı yazmanız gerekir. Bu eşyaların paketlenmesi bittikten sonra küçük eşya kategorisine sıra gelir. Bu kategori içerisinde yer alan kitapları, dergileri taşınırken kullanmayacağınız için bunları kolileyip kaldırabilirsiniz.

Ev Taşırken Hangi Eşyaları En Son Paketlemek Gerekir?

Taşınma planında yer alan ilk sıradaki eşyaları paketledikten sonra sıra en son paketlenecek eşyalara gelir. Bunlardan biri kıyafetlerdir. Kıyafetlerinizi günlük kıyafetler olarak ayırıp geri kalan tüm kıyafetlerinizi paketleyin. Taşınacağınız gün ise günlük kıyafetlerinizi de paketlersiniz. Kıyafetlerden sonra ise sıra mutfak eşyalarına gelir. Mutfak eşyalarından bardakları, çatalları, bıçakları, kaşıkları en son güne bırakmakta fayda vardır. Çünkü bunlar sürekli olarak kullanılan eşyalardır. Bu eşyaları evinizdeki diğer koliler taşınırken bile hızlıca paketleyip kolileyebilirsiniz. Eğer riske atmak istemiyorsanız, taşınacağınız günün 1 gün öncesinde mutfak eşyalarını kutulara koyabilirsiniz. Mutfak eşyalarından dilerseniz elektronik olanları daha öncesinden de kolileyebilirsiniz. En son güne sadece yemek yerken kullanacağınız eşyalarınız ve gıdalarınız kalsın.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir