Taşınırken Ev Toplama Teknikleri

Yaşadığınız evden belirli sebeplerle taşınma kararı aldıysanız evinizi 1 ay öncesinden başlayarak toplamanızda fayda vardır.  Zamanınız sıkışık olmayacağından eşyalarınızı acele etmeden daha sağlam bir şekilde koliye koyabilirsiniz. Koliler taşınmadaki püf noktalardır. Taşınmaya karar verir vermez koli biriktirmeniz gerekmektedir. Kolileri mobilyacılardan, marketlerden ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Kırılacak eşyaları bu kolilerin içerisine koyarken baloncuklu koruma veya strafor köpükler kullanmanız çok işinize yarayacaktır. Eğer bu koruma eşyalarını bulamazsanız kırılacak eşyalarınızı gazete kâğıdıyla iyice sarabilirsiniz ve eşyaları koyduğunuz kutunun üzerine de kırılacak eşya uyarı yazısı yazmanız da oldukça faydalı olacaktır. Ev toplama işleminizi kolaylaştırmada en etkili olacak şey ise toplanacak eşyaların planını oluşturmaktır.

Ev Eşyalarını Toplama Planı Nasıl Yapılır?

Ev eşyalarınızı sorunsuz bir şekilde toplamak istiyorsanız bu işlemdeki teknikleri iyi bilmelisiniz. Teknik kısmındaki en önemli madde ise ev eşyalarının toplanması planıdır. Bu planı oluşturmanın ilk kuralı eşyalarınızı önce aklınızdan bir geçirin. Ardından sık kullanmadığınız eşyaları belirleyin. Kolileme işlemine bu eşyalardan başlayabilirsiniz. Bu eşyaları kolilerken aklınıza peki bu kolileri nereye koyacağım sorusu gelebilir. Bunu ise dilerseniz hangi odanın eşyasını topladıysanız kolisini o odanın bir köşesinde biriktirebilirsiniz.  Bu sayede, eğer kolilediğiniz eşya lazım olursa nerede olduğunu hemen bulabilirsiniz. Mutfak en sık kullanılan alan olduğu için ev toplama planı yaparken mutfağı en sona bırakmanızda fayda olacaktır. Ayrıca mutfağı kolilemeye başlarken de öncelikle en sık kullanmadığınız veya sayıca fazla olan eşyalarınızdan başlayarak kolilemelisiniz.

Kolileme İşlemindeki Eşya Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

Ev taşıma işleminde diğer önemli olan faktör ise hangi eşyaları önce kolilemeniz gerektiğidir. Kolilemeye başlarken de bir eşya sıralaması elbette vardır. Bu sıralamanın başında maddi açıdan değerli olan eşyalar yer almaktadır. Ev taşıma sürecinde ev dağılacağı için bu değerli eşyaların kaybolmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca değerli evraklarınızı da taşıma işlemine başlarken ilk sıraya koymanızı öneririz. Değerli evrak ve eşyalardan sonra sıra kitaplara gelmektedir. Kitaplar hem zaman almayacak hem de taşıma sırasında en ihtiyaç duymayacağınız eşyalar olacaktır. Onları da koliledikten sonra sıra biblo ve tablolara gelmektedir. Biblolar hassas eşyalar oldukları için onları kolilerken özen göstermelisiniz ve onları gazeteye saracaksanız birkaç kat sarmanızda bantlamanızda fayda olacaktır. Biblolardan sonra ise gümüşlükteki eşyaları kolilemeye başlayabilirsiniz. Biblo ve gümüşlük eşyalarını aynı koliye koyabilirsiniz.

Ev Taşırken Hangi Eşyalar En Son Kolilenmelidir?

Ev taşıma sürecine girdiyseniz eşyaları belirli bir sıralamaya göre kolilemeniz gerekir. En sona bırakacağınız eşyalardan biri ise mutfak eşyalarıdır. Mutfak eşyalarını kolileme işlemini vakit bulursanız taşınacağınız gün yapmanız size daha çok fayda sağlayacaktır. Eğer son güne bırakmaz istemezseniz de nakliye şirketi gelmeden bir gün önce mutfak eşyalarının bulunduğu koliyi yapmanız gerekir. Çünkü mutfak, taşınma süresince de aktif olarak kullanılan bir alandır. Burayı en son toparlamak en akıllıca yöntemdir. Mutfak eşyalarını toplamadan önceki eşya sırasında ise giysiler yer almaktadır. Özellikle giymediğiniz kıyafetlerden başlayarak kolileyebilirsiniz. Tüm evi topladıktan sonra kolilerin üzerine adlandırmalarda bulunmayı unutmayın. Örneğin, mutfak eşyalarının bulunduğu koliye mutfak, kıyafetlerin bulunduğu koliye kıyafet yazmanız ev yerleştirme işleminde fayda sağlayacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir