Ofis Taşırken Neler Yapılmalı?

Taşınma işlemi ister ofis olsun ister ev olsun her zaman stresli bir iş olmuştur. Ama sizler ofis taşırken neler yapılması gerekir bilirseniz bu stresinizi azaltmış olursunuz. Ayrıca ofis taşıma süreci, ev taşıma sürecinden daha kısa ve daha kolaydır. Bunun sebebi ise ofisteki eşyalar, mobilyalar, biblolar, tablolar evdekilerden sayıca daha azdır. Bunun yanı sıra ofislerin belirli sabit bir düzeni olduğu için yerleştirmesi ve taşıması ev taşıma sürecine göre daha çabuk biten bir süreçtir. Bu kolaylıklara rağmen ofis taşırken de ev taşıma sürecinde de yer alan eşyaların kırılmaması gibi konular göz ardı edilmemelidir. Ofis taşıma işleminde de bir taşınma planı oluşturmalısınız.

Ofis Taşıma Planı Nasıl Oluşturulur?

Ofisinizin taşınma sürecini en kolaya indirgeyecek işlem bu plan işlemidir. Bu plana göre önce hangi eşyaları kolilemeniz gerektiğini belirleyeceksiniz. Kolileme işlemini belirli bir sıraya göre yapmanız gerekir. Bu sıralamaya göre ilk olarak maddi değeri olan eşyaları güzelce paketlemeniz gerekir. Ofis taşıma sürecinde ilk sıraya sadece maddi açıdan değeri olan eşyaları değil aynı zamanda önemli olan evrakları da koyabilirsiniz. Hem maddi açıdan önemli olan hem de işiniz için değerli olan evrakları güzelce paketledikten sonra sıra bu süreçte hiç kullanamayacağınız eşyalara gelmektedir. İkinci sırada ise kırılacak eşya yer alır. Üçüncü sırada yer alan eşyalar ise kitaplardır. Eğer ofisinizde kitap, dergi gibi eşyalar bulunduruyorsanız bunları taşıma sürecinden önce kolileyebilirsiniz. Kitaplardan sonra ise biblo ve tabloları paketlemeye başlayabilirsiniz.

Ofis Taşırken Hangi Eşyaları En Son Paketlemelisiniz?

Her evde olduğu gibi ofislerde de bir mutfak alanı olur. Taşıma sürecinde de en sık kullanılan alan mutfak olduğu için mutfağın eşyalarını en son kolilemenizde fayda vardır. Mutfaktaki eşyalar hem kırılacak eşyalar olduğu için hem de sürekli kullanıldıkları için bu alanı en sona bırakmalısınız. Hatta mümkün olursa taşınacağınız gün mutfağı kolilemeniz gerekir. Mutfak kolilerinin üzerine mutfak eşyası veya kırılacak eşya gibi uyarılar yazmanız taşıyacak kişilerin de dikkat etmesini sağlayacaktır. Mutfaktan sonra ise sürekli el altında olan telefonları, faks makinelerini paketleyip kolileyebilirsiniz. Eğer telefonları, faks makinalarını en sona bırakmazsanız, her lazım olduğunda koliden çıkarmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da düzensiz bir ortam yaratır.

Ofis Taşımanın Püf Noktaları Nelerdir?

Ofis taşıma sürecinde size yardımcı olacak püf noktalardan biri de eşyaları kategorize etmektir. Eşyaları büyük eşya olarak kategorize edemeyeceğiniz için sizler de önemli evraklar, elektronik cihazlar, mutfak eşyaları, bilgisayarlar olarak bir sınıflandırma işlemi uygulayın. Bu eşyaların çoğu hassas ve kırılacak eşya kategorisine girer. Bunların taşıma sürecinde kırılması size maddi açıdan zarar verebilir. Bu yüzden eşyalarınızın kırılmasını istemiyorsanız sigortalı nakliye firmaları ile anlaşabilirsiniz. Onlar eşyaların herhangi bir şekilde taşıma hatası olarak kırıldığı vakit bu zararı ödeyeceklerini bildiren bir belge sunarlar. Sizler de bu güvence sayesinde ofis taşıma sürecinin stresinden uzaklaşmış olursunuz. Eğer sigortalı nakliye fiyatları size yüksek gelirse taşıma işlemi öncesinde kırılacak eşyaların kutuda sağlam olduğuna kanıt olacak fotoğraflar çekin eğer taşımacı kırılan eşyayı kabul etmez ise bu fotoğraf sayesinde ona kabul ettirip zararınızı karşılamasını sağlayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir