0532 237 12 41 Tüm Türkiye'ye Nakliye Hizmeti 444 90 43
tr

Kolileme Nasıl Yapılır

14.04.2022
180

pelikan

Kolileme Nasıl Yapılır?

Taşınma işlemleri her zaman zahmetlidir. Bir yerden bir yere taşınmak ne kadar zorlayıcı gözükse de doğru işlemlerle bu durumu kolaylaştırabilirsiniz. Taşınma işlemlerinin en önemli önceliği eşyaların doğru kolilenmesidir. Küçük detaylı eşyalardan büyük ya da kırılma ihtimali yüksek eşyaların kolilenmesi için bazı püf noktalar bulunmaktadır. Eğer zamanınız varsa bu işlemleri planlı ve uzun süreçli yapabilirsiniz. En az bir ay önceden eşyalarınızı toparlayıp kolilemeniz taşınmanızda sizi son derece rahatlatacaktır. Kolileme Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Basit görünse de kolileme işlemleri zahmetli işlemlerdir. Uzun süredir yaşadığınız evinizde yer edinen fazlalıklar, kolileme yapılana kadar gözünüze batmaz. Ancak kolileme yaparken yıllardır atmadığınız ve aslında hiç de işinize yaramayan eşyalarınızın olduğunu fark edersiniz. Bunun için kolileme yapmadan önce evinizde bulunan fazlalık veya gereksiz eşyaları tespit edin ve onlardan kurtulun. Bunun için sizin işinize yaramayan bazı eşyaları ihtiyaç sahiplerine verebilir ya da satabilirsiniz. Kolileme yaparken göz önüne almanız gereken diğer bir husus da, yeni taşınacağınız evin büyüklüğünün şu anki evinizle hemen hemen aynı olup olmamasıdır. Eğer daha küçük bir eve taşınıyorsanız eşyalarınızın yerleşimini ve kolilemesini de ona göre yapmalısınız. Sığmayacak herhangi bir eşyayı tespit edip onu götürmemelisiniz. Dikkat edilmesi gerekilen en önemli konu ise hangi eşyaların paketleneceğinin belirlenmesidir. Beyaz eşyaların, daha küçük eşyaların ya da kırılacak eşyaların paketlenmesi gibi farklı sınıflandırmalar yapabilirsiniz. Sınıflandırmayı şu şekilde yapabilirsiniz;

 • Beyaz eşyalar,
 • Nakit para, altın veya evrak gibi önemli eşyalar,
 • Nevresim takımları, ev tekstil ürünleri gibi eşyalar,
 • Kıyafetler ve ayakkabılar,
 • Biblo, vazo, tablo gibi dikkat gerektiren eşyalar,
 • Mutfak gereçleri (Mikser, kettle gibi elektronik eşyalar)
 • Kırılabilir mutfak gereçleri (Bardak, tabak, borcam gibi eşyalar)
 • Elektronik eşyalar (Televizyon, bilgisayar gibi eşyalar)
 • Büyük ya da küçük fark etmeksizin kütüphane veya kitaplar…

Özel Eşyaların Kolilenmesi

Kıyafet, değerli eşya ya da bunun gibi birçok eşyayı kolilemek diğer işlemlere nazaran daha kolay ve zahmetsizdir. Özel eşyalarınızı kolilerken öncelikle kendi içlerinde ayırmanız gerekmektedir. Bu ayrımda kışlık ya da yazlık kıyafetleri ayırarak yapabilirsiniz. Kırışması daha muhtemel olmayan kıyafetleri daha dikkatli katlayın. Ardından vakumlu poşetlere yerleştirin. Elektrikli süpürge ile havasını çekerek poşeti kapatın. Bu sayede hem kıyafetleriniz kırışmaz hem de havası çekilen poşetler sayesinde daha geniş alana sahip olursunuz. Diğer bir yandan kırışmaya müsait kıyafetlerinizi askılı kolilere yerleştirebilirsiniz. Bu sayede sorunsuz bir paketleme yapabilirsiniz. Değerli eşyalarınızı kolilemek için ister kilitli bir kutu ayarlayın isterseniz de havlu veya başka bir eşyanın içine sarın. Bu eşyalarınızı bir koli içinde tutmanız sonrasında eve yerleşirken işinizi kolaylaştıracaktır. Evraklardan, nakit para ya da altına kadar birçok eşyayı tek bir koli koyun. Bu kolinin o eşyaları içerdiğini gösteren ve yalnızca sizin anlayabileceğiniz işaret ya da simge koyun. Daha küçük olabilecek bu kolileri elinizle taşımanız güvenlik açısından daha iyidir.

Kırılacak Eşyaların Kolilenmesi

Taşınma esnasında kırılacak eşyaların kolilenmesi ve taşınması en zahmetli ve en önemli durumlardan biridir. Son derece hassas olan bu durum için özenli paketlemeler yapılmalıdır. Bu eşyaları kolilemeden önce strafor köpük bulmanız sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Daha önce bir kenara ayırdığınız bu eşyaları strafor köpüklerle sarın ve içerisine eşyalarınızı koyun. Fazla sık durmamasına özen gösterin ve dik bir şekilde yerleştirin. Eğer köpük bulamazsanız strafor köpük kadar etkili olan baloncuklu poşetlerden edinebilirsiniz. Bu poşetler de eşyaların çarpma anında ya da yanlışlıkla düşme anında kırılmasının önüne geçer.Bu gibi materyallere sahip değilseniz önde gelen firmalardan yardım alabilirsiniz. Eşyalarınızın kırılmadan paketlenmesi ve taşınması son derece önemlidir. Bu durumda sigortalı nakliyat hizmetleri olası kırılma durumlarında zararlarınızı karşılamaktadır. Pelikan Nakliyat, sigortalı nakliyat hizmeti veren firmalardan biridir. Aynı zamanda paketleme işlemlerini de isterseniz sizin yerinize de yapabilmektedir. Asansörlü nakliyat, şehirler arası nakliyat veya şehir içi nakliyatta önde gelen Pelikan, kırılması muhtemel eşyaları dikkatli ve özenli paketleyerek bu ihtimalin önüne geçmiş olur.

Salon ve Yatak Odası Eşyalarının Kolilenmesi

En büyük eşyaların bulunduğu salon ve yatak odaları kolilenmekte zahmete yol açan diğer eşyalardır. Bu nedenle koltuk, televizyon ünitesi, yatak veya dolap en büyük parçaları en sona bırakmalısınız. Salonda veya yatak odasında bulunan küçük eşyaları kolilemelisiniz. Çekmecelerden raflara, dolap içlerinden yastıklara kadar ayrı koliler yapabilirsiniz. Bu gibi büyük eşyaların kolilenmesinde uzmanlardan fayda almakta yarar vardır. Pelikan Nakliyat, bu anlamda da hizmet alanını genişletmekte ve herhangi bir zarara uğramayacak şekilde büyük eşyalarınızı da paketlemektedir.

Taşınırken yapılan kolileme işlemleri aşırı masrafa yol açar mı?

Hayır, kolileme işlemleri yaparken, köpük, vakumlu poşet gibi gerekli ihtiyaçlara cüzri ödemeler yaparsınız.

Nakliyat firmaları kolileme işlemleri yapar mı?

Evet sektör içerisindeki birçok firma bu işlemi yapar. Pelikan Nakliyat, hem büyük hem de küçük eşyalarda bu işlemi yapar.

Kolileme işlemleri ne kadar zamana mal olur?

Kolileme işlemleri eğer vakit varsa 1 ay gibi bir süreye yayılabilir. En az 1 hafta kadar sürebilmektedir.

Kolileme işlemi yaparken kırılacak eşyalara nasıl önlemler alınır?

Strafor köpük, havlu, kağıt veya baloncuklu poşetler kırılacak eşyaların olası hasarlarını engeller.

Taşınırken kolileme yaparken yardım alınabilir mi?

Evet alınabilir.  Pelikan Nakliye olarak verdiği hizmetler içerisinde kolileme işlemlerini de talep eden müşterileri için yapabilmektedir.

Ürün Sipariş Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  ARA