0532 237 12 41 Tüm Türkiye'ye Nakliye Hizmeti 444 90 43
tr

Evinizi Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

12.04.2022
141
evden eve nakliyat

Evinizi Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evinizi yeni satın aldığınız zaman ya da dizaynını ayarlamayı bitirdiğiniz zaman her şey olmasını istediğiniz gibidir fakat sürekli kullandığınız da evinizin ışıltısında değişiklik olması gerektiğini fark edersiniz. Değişim yapmanın en kolay ve pratik yollarından birisi de kirlenen ve rengi solan duvarların yenilenmesidir. Renk değişikliği yapsanız da yapmasanız da duvar boyasının yenilenmiş olması evi çok daha temiz, ferah ve yeni göstermesine yetecektir.

Boya öncesi hazırlığı ihmal etmemek en önemli adımdır. Pürüzsüz ve modern bir görünüme sahip duvarlar oluşturabilmek için boya öncesi hazırlığına önem vermek gereklidir. Eğer duvarlarınızda nemlenme belirtileri ya da sıva dökülmesi gibi sorunlar varsa boya ile kapatmak doğru bir tercih değildir. Böyle durumlarda birkaç sıva ve alçı uygulamak işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer duvarlarda izolasyon ile ilgili düzeltilmesi gerekenler varsa o zaman çok daha kapsamlı bir çalışmaya ihtiyacınız olacağı için yardım almak en doğru seçenektir. Pelikan Nakliyat sizler için en doğru seçimlerden birini oluşturmaktadır. Saygılı, güvenilir, kaliteli ve iyi bir iletişim içerisinde olarak güler bir yüz ile sizlere yardımcı olmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Daha önceden yapılmış olan duvarların üzerindeki çivi delikleri, çatlak sorunları ve sıva bozuklukları gibi yüzey kusurları macun ve kireç ile sağlam bir şekilde düzeltildikten sonra bütün duvarların astarlanması gerekmektedir. Daha sonra yapılan astarın kuruması gerekmektedir ve kuruma gerçekleştikten sonra boyama aşamasına istediğiniz gibi geçebilmeniz mümkündür.

Doğru Renk Boya Seçimi Nasıl Olmalı?

Eviniz için boya seçimi yapmak oldukça önemlidir. Bunun için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır:

  • Bu önemli noktalarından bir tanesi, boyama yapılacak alanın yüzey kısmıdır. İstediğiniz renge ulaşabilmeniz için yüzeyin durumuna göre tek kat boya rengini tam belli etmeyeceği için 2 ya da 3 kat boya atılması gereklidir. Bu yüzden, ilk önce boya yapılacak yüzeyin durumunu tam olarak bilmek ve istediğiniz tona ulaşabilmek için kaç kat boya gerektiğine karar vermeniz gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki, ev boyanmasında seçeceğiniz en doğru rengi daha önceden seçtiğiniz renk, gözünüze hitap edeceği için en uygun olan rengi oluşturacaktır.
  • Diğer bir detay ise, odaya giren doğal ışık miktarı ve kullanılan yapay ışıklandırma içerisinde nasıl olduğunu da görmek doğru renk seçimi açısından oldukça fazla önem taşımaktadır.
  • Mutlaka aklınızdan çıkarmamanız gereken bir detay daha vardır o da boyaların doğal ve elektrik ışığının altında çok farklı bir görüntü sunduğudur. Özellikle evinize giren doğal ışık miktarının ilerleyen saatler de değişiklik gösterebileceği için günün her vaktinde aynı renkler ile karşılaşmanız mümkün olmayacaktır.

Bütün bu maddeleri göz önüne alarak boyama yapacağınız alanda en uygun rengi seçmek için küçük bir alanda önce deneme boyamasını yapmanız istediğiniz rengi bulmakta kolaylık sağlayacaktır. Deneme boyasını uygulamakla birlikte odada kullanacağınız eşyaların renklerini de göz önünde bulundurarak seçimi en doğru şekilde yapmak mümkündür.  Pelikan Nakliyat her konuda olduğu gibi yaşam alanınızı renklendirecek olan boya renginin seçiminde de sizlere büyük bir destek sunar.

Peki Renkler Odamızı Nasıl Etkiler?

Renklerin insan ruhu üzerinde son derece önemli bir etkiye sahip olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bazı renkler ise evimizde rahatlama ve huzur hissi yaşamamızı sağlamaktadır. Ev boyamaya başlandığı zaman doğru ton ve oranda seçtiğiniz yeşil ile mavi, odanız için canlılık katarken, aynı zamanda size ve ailenizde huzur ve rahatlık hissi de vermektedir. Daha sakin ve duru bir odaya ulaşmak istiyorsanız ahşap eşyaların ve beyazın tonlarıyla uyum sağlayacağınız açık yeşil ya da mavi tonlar odanızda aradığınız renk uyumunu ve sakinleştirici etkiyi size sağlayacaktır. Fakat bu tarzların hiçbiri size cazip gelmiyorsa ya da çocuğunuz için daha enerji yüklü bir oda hayal ediyorsanız, parlak ve canlı renkler istediğiniz ortamı oluşturabilmek için sizin için doğru bir tercih olacaktır. Mesela parlak bir turuncu kullanarak boyama işlemi yaptığınız odanızın enerjisini arttırabilmek için yükseğe kolayca çekebilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca odanız sabah güneşini de net bir şekilde alıyorsa bunun anlamı, uyandığınız zaman içinizin enerji dolu bir şekilde olması anlamına gelecektir. Çok daha sade ve klasik tonlarda kendini olduğundan özgür hissedenler in kullanması gereken renkleri de ara renkler oluşturmaktadır.

Doğru boyayı nasıl seçersiniz?

Odanın ışık olma durumu göz alınarak, boyanacak zemin üzerinde deneme çalışması yapmak yeterli olacaktır.

Boya seçimi neye göre yapılmalı?

Boyanacak yerin size ne hissettirmesini istediğiniz, eşyalarınızın uyumu ve ışıklandırma göz önüne alınarak seçim yapmak gerekmektedir.

Su bazlı ve solvent bazlı boya nedir?

Su tarafından inceltilmiş olan boyalar su bazlı olurken, Solvent ile inceltilen boyalar solvent bazlı olarak geçmektedir.

Ortam sıcaklığının boya uygulamasına etkisi var mı?

Evet, vardır. Havanın sıcaklık derecesinin yüksek, yağışsız ve rüzgarsız olmasında boyanın kuruma zamanı değişim gösterecektir.

Yeni boyanmış duvarlarda leke ve kirler için ne yapılmalıdır?

Sünger veya yumuşak bir bez kullanılarak sabunlu su ile silinmesi yeterli olacaktır.

Ürün Sipariş Formu

    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

    ARA