Ev Taşırken Hangi Eşyaları Atmak Gerekir?

Yeni bir ev veya daire satın aldıysanız aklınıza yeni evinize hangi eşyaları götürmeniz gerektiği gelecektir. Bu eşyaların bazılarını çöpe atarken bazılarını ise ihtiyaç sahiplerine dağıtarak sosyal yardımlarda bulunabilirsiniz. Peki, kullanmayacağınız eşyaları nasıl seçmeli ve nasıl gruplandırmalısınız?

Eşyalarınız eski ve kullanılmaz haldeyse, yeni evinize onları götürmenize hiç gerek yoktur. Ama eşyalarınızın yeni ve daha birkaç yıllık kullanım geçmişi varsa, bu eşyaları atmak sizi maddi açıdan zorlayacaktır. Aynı şekilde kullanım geçmişi çok olmayan beyaz eşyaları atmamanızı öneriyoruz. Evinizde artık ihtiyacınız olmayan eşyalar var ise etraftan ufak bir araştırma yaparak ihtiyaç sahipleri bulabilir, onlara bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Eşyaları atarken dikkat etmeniz gereken en önemli konu zaman kavramıdır. Yine de taşınacağınız evde yeni eşyalar istiyorsanız, onları atmak yerine aynı şekilde bir ihtiyaç sahibine vermelisiniz.

Ev Taşırken Eski ve Kullanılmayan Eşyaları Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

Yeni bir eve taşınırken bazı kararlar alabilmektesiniz. Bu kararlar arasında yalnız bir eve taşınmak değil, daha önce kullandığınız eşyaları elden geçirmeniz, fazla eşyaları gözden çıkarmanız ve geriye kalan eşyalar sonrasında nasıl eksiklerinin olacağı konusunda planlı bir nakliyat çalışması yapmanız gerekmektedir. Artık kullanmadığınız ve gözden çıkardığınız eşyaları değerlendirmek için bazı yollar bulunmaktadır. Bu yollar ise aşağıdaki gibidir.

Eski ve Kullanmadığınız Eşyaları Bağışlayabilirsiniz

Eşyalarınızı satmak yerine bir gelir elde etmenizin önemi yoksa eşyalarınız ihtiyacı olan kişilere bağışlayarak, tekrar kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Hangi eşyaları bağış yapmak istediğinizi belirleyip, bu konularla ilgilenen belediyeleri arayarak ve gerekli bilgileri vererek, eşyaları evinizden almalarını isteyebilirsiniz. Eğer böyle bir belediye hizmeti ilinizde yoksa başka illerde faaliyet gösteren yardım derneklerine ulaşabilirsiniz. Bağışlarınızı kargo yolu ile yapabilirsiniz.

Eski ve Kullanmadığınız Eşyaları Dönüştürebilirsiniz

Artık evinizde görmekten sıkıldınız eşyalarınızı, yeni eve taşınırken atmak aklınıza geliyordur. Ancak tekrar düşünmenizi öneriyoruz. Bu eşyaları el beceriniz ve hayal gücünüzü kullanarak, sahip olmak istediğiniz yeni eşyalara dönüştürebilirsiniz. Sağlam ve kullanabilir eşyaları atarak geride bırakmak, taşıma sırasında masraflarınızı artıracağını için sizi baya bir zorlayabilir. Hem ev ekonomisine katkıda bulunmak hem de fazla bir masraftan kaçırmak için bu eşyaları yeniden dekore edebilirsiniz.

Eski ve Kullanılmayan Eşyaları Satabilirsiniz

Taşınma gibi radikal bir değişiklik yapıyorsanız, nakit para ihtiyacınız olacaktır. Atmayı planladığınız veya gözden çıkarıp başkasına vermeyi düşündüğünüz eşyalara, bir göz atmalısınız. Bu eşyalar içinde sizin işinize yarayacak ve size nakit olarak geri dönecek eşyalar bulabilirsiniz. Günümüzde sıkça kullanılan ikinci el satış yapan siteler oldukça fazladır. Bu sitelerden herhangi birine fotoğraf koyarak, ilan açmanız yapacağınız ilk adımdır. Eşyalarınız hakkında doğru ve ayrıntılı bilgiler paylaşmanız, ilanınıza olan ilgiyi artırabilir. Bu bilgilerde ödemenin nasıl olması gerektiği ve kargo durumu hakkında detaylı bilgiler vermelisiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir