0532 208 07 81 Tüm Türkiye'ye Nakliye Hizmeti 444 90 43
tr

Ev Taşımadan Önce Yeni Evinizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

11.04.2022
60
pelikan

Ev Taşımadan Önce Yeni Evinizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Herkes hayatında bir yenilik arayışına girer. Kimi bunu yeni bir yaşam alanıyla değerlendirmeyi tercih eder. Bazen de genişleyen aile durumunda insanlar yeni bir ev arayışına girebilir.

Her türden farklı senaryoların gerçek olmasıyla insanlar yeni bir eve taşınmaya karar verebilir. Yeni ev yeni bir heyecan demek olsa da bu heyecan esnasında “Nasıl bir eve çıkacağım?” gibi gerilim dolu sorularla da karşı karşıya kalabiliriz.

Kendimize uygun evin nasıl olduğunu ve hayalimizdeki evle nasıl uyuştuğunu görmek için detaylı araştırma yapmak önemlidir. Kimi hayalindeki evi bulurken kimi ise hayalindekinden daha iyi bir eve sahip olabilir. Bu gibi durumda yeni bir eve taşınmadan önce yeni evinizi seçerken dikkat etmeniz gereken incelik dolu durumlar bulunmaktadır.

Yeni bir ev seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar ise son derece önemlidir. Belki de uzun yıllar boyu yaşayacağınız bu yeni evin size uyup uymadığını fark etmeniz gerekmektedir.

 • Bütçenize Uygun Evi Araştırın

Herkes son derece lüks ve geniş bir ev hayali kurabilir. Ancak herkesin bütçesi bir diğerinden farklıdır. Bu gibi durumda yeni bir ev seçerken hem hayalinize uygun olup olmadığına bakmalısınız hem de evin bütçenizi aşıp aşmadığını kontrol etmelisiniz.

Gündelik hayatınızda işinize ya da okulunuza yakın bir ev bulmanız sosyal hayatınız için de son derece önem arz eder. Eğer okulunuza ya da iş yerinize çok uzak bir ev bulursanız yol masraflarını veya yolda geçen zamanınızı da hesaplamanız gerekmektedir.

 • Evinizin Bulunduğu Lokasyona Dikkat Edin

Ev alırken bulunduğunuz muhiti de araştırmanız gerekmektedir. Yakınlarınızda bulunan hastane, eczane, alışveriş yapabileceğiniz alanlar gibi alanları da hesaba katmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlarda çevrede olabilecek toplu taşıma ulaşım kolaylığını da göz önüne almalısınız.

Alacağınız veya taşınacağınız evin etrafında acil durumlarda kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları veya gidebileceğiniz sağlık ocağı, hastane gibi alanların bulunması gerekmektedir.

 • Deprem Riski Olup Olmadığını Kontrol Edin

Taşınacağınız yeni evinizde bakmanız gereken diğer bir önemli nokta ise olası deprem durumunda risk altında olup olmamasıdır. Eğer risk altında ise oradan uzaklaşmanız gerekmektedir.

Türkiye’nin birçok bölgesi deprem kuşağında bulunduğundan deprem riski bulunmayan sağlam yapıları tercih etmeniz hayatınız için önemlidir. Bu sebepten dolayı özellikle kentsel dönüşüme girmiş ve tamamlanmış evleri tercih edebilirsiniz.

 • Evin Üzerinde Herhangi Bir Ceza Olup Olmamasın Bakın

Basit gibi görünse de bir süre sonra yaşadığınız ev size sorunlar çıkaran bir yer olabilir. Evin üzerinde bulunan haciz, icra gibi cezai işlemler son derece can sıkıcı olabilmektedir. Hatta hevesle alınan bir evin nefret edilmesi anlamına da gelebilir. Bu sebepten ötürü evin üzerinde ipotek veya haciz olup olmadığına bakmalısınız. İpoteksiz veya hacizsiz bir evi tercih etmelisiniz.

 • Cephe Seçimine Dikkat Edin

Normal ışıklardan ziyade bir evin doğal ışık alması ısınma anlamında çok yardımcı bir etkendir. Alacağınız eve gün boyu giren güneş ışığı sayesinde eviniz doğal yollarla da ısınmış olur. Bu sayede ısı masraflarından da tasarruf etmiş olursunuz. Güney, güneybatı gibi seçeceğiniz ev cepheleri sayesinde doğalgaz veya ısınma derdiniz de azalmış olur.

Yeni bir ev alırken evin temeline bakılmalı mıdır?

Evet, evin olası deprem durumunda yıkılmaması veya hasar görmemesi için riskli olup olmadığına bakılmalıdır.

Ev seçerken cephe seçimi önemli midir?

Yeni bir alırken güneş gören bir ev tercih edilmesi evin ısı masraflarından tasarruf edilmesini sağlar.

Yeni ev almadan önce haciz durumuna bakılmalı mıdır?

Evet, bakılmalıdır. Sonrasında meydana gelecek cezai işlemlerle uğraşmamak için müteahhit tarafınca bir ipotek ya da haciz durumu olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Ev seçerken lokasyon önemli midir?

Evet önemlidir. Olası acil bir durumda hızlıca yetişeceğiniz hastane ya da eczane gibi yerlerin bulunması ya da toplu taşıma araçlarının olması önemlidir.

Yeni bir ev alırken bütçe planlaması yapılmalı mı?

Yeni bir ev alırken bütçenizi aşmayacak ve size en uygun bütçeli evi seçmek hayatınızı son derece kolaylaştırır. Bu sayede tadilat gerekiyorsa eğer tadilat için de bütçeniz bulunabilir.

Ürün Sipariş Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  ARA